BMW 4 Series Coupe (F32) 420d 8AT RWD (190 HP)
2018–2020
187
bhp
Power
7.1
s
0–100 km/h
144
mph
Top Speed
58.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 187bhp |
| Power | 139.7kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.1s |
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 58.8mpg |
| Combined | 4L/100km |
| Urban | 4.7L/100km |
| Extra-Urban | 3.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4641mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1377mm |
| Wheelbase | 2809mm |
| Kerb Weight | 1500kg |
| Boot Capacity | 445L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 94W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |