BMW 4 Series Coupe (F32) 420i 6MT RWD (184 HP)
2018–2020
181
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
147
mph
Top Speed
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 181bhp |
| Power | 135.3kW |
| Torque | 290Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 237km/h |
| Top Speed | 147mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4641mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1377mm |
| Wheelbase | 2809mm |
| Kerb Weight | 1475kg |
| Boot Capacity | 445L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 94W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |