BMW 4 Series Coupe (F32) 420i xDrive 6MT AWD (184 HP)
2013–2018
181
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
145
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 181bhp |
| Power | 135kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 233km/h |
| Top Speed | 145mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Urban | 8.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4638mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1361mm |
| Wheelbase | 2809mm |
| Kerb Weight | 1520kg |
| Boot Capacity | 445L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |