BMW 4 Series Coupe (F32) 430d 8AT RWD (258 HP)
2018–2020
255
bhp
Power
5.5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 255bhp |
| Power | 189.8kW |
| Torque | 560Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 5.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4641mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1377mm |
| Wheelbase | 2809mm |
| Kerb Weight | 1540kg |
| Boot Capacity | 445L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 94W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |