BMW 4 Series Coupe (F32) 430i 6MT RWD (252 HP)
2018–2020
248
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 248bhp |
| Power | 185.3kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Urban | 7.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4641mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1377mm |
| Wheelbase | 2809mm |
| Kerb Weight | 1490kg |
| Boot Capacity | 445L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 94W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |