BMW 4 Series Coupe (F32) 435i 6MT RWD (306 HP)
2013–2018
302
bhp
Power
5.4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2979cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 302bhp |
| Power | 225kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 11.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4638mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1361mm |
| Wheelbase | 2809mm |
| Kerb Weight | 1510kg |
| Boot Capacity | 445L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |