BMW 4 Series Coupe (F32) 435i 8AT RWD (306 HP)
2013–2018
302
bhp
Power
5.1
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2979cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 302bhp |
| Power | 225kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.1s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4638mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1361mm |
| Wheelbase | 2809mm |
| Kerb Weight | 1525kg |
| Boot Capacity | 445L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |