BMW 4 Series Gran Coupe (F36) 428i 8AT RWD (245 HP)
2014–2018
241
bhp
Power
6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 241bhp |
| Power | 180kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 8.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4638mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2809mm |
| Kerb Weight | 1585kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |