BMW 4 Series Gran Coupe (F36) 435d xDrive 8AT AWD (313 HP)
2014–2018
308
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 308bhp |
| Power | 230kW |
| Torque | 630Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 6.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4638mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2809mm |
| Kerb Weight | 1685kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |