BMW 630 CS (E24) 3.0L 4MT (185 HP)
1976–1979
182
bhp
Power
131
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2986cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 182bhp |
| Power | 136kW |
| Torque | 255Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 211km/h |
| Top Speed | 131mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4755mm |
| Width | 1753mm |
| Height | 1384mm |
| Wheelbase | 2624mm |
| Kerb Weight | 1450kg |
| Boot Capacity | 416L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70 Vr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |