BMW 635 CSi (E24) 3.5L 5MT (218 HP)
1978–1989
215
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3453cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 215bhp |
| Power | 160kW |
| Torque | 304Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4755mm |
| Width | 1753mm |
| Height | 1384mm |
| Wheelbase | 2624mm |
| Kerb Weight | 1501kg |
| Boot Capacity | 416L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70 Vr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |