BMW iX3 (G08) 80 KWh (286 HP)
2020–
282
bhp
Power
6.8
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 282bhp |
| Power | 210.4kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.8s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4735mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1669mm |
| Wheelbase | 2865mm |
| Kerb Weight | 2260kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50 R19 105W Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |