BMW M6 Cabrio (E64) 5.0L V10 7AT RWD (507 HP)
2006–2010
500
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
15.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4999cc |
| Cylinders | 10 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 500bhp |
| Power | 373kW |
| Torque | 520Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.5mpg |
| Combined | 15.2L/100km |
| Urban | 22.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4872mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1372mm |
| Wheelbase | 2779mm |
| Kerb Weight | 1905kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40 Zr19 // 285/35 Zr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |