BMW M6 Cabrio LCI 4.4L V8 7AT (560 HP)
2014–2018
553
bhp
Power
4.3
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
22.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4395cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 553bhp |
| Power | 412kW |
| Torque | 681Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.3s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.8mpg |
| Combined | 10.3L/100km |
| Urban | 14.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4897mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1980kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/40 R19 102Y || 295/35 R19 104Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Disc |