BMW M6 Coupe LCI Competition 4.4L V8 7AT RWD (600 HP)
2014–2018
592
bhp
Power
3.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
23.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4395cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 592bhp |
| Power | 441.3kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.8mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
| Urban | 13.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4897mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1374mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1850kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/40 R19 102Y || 295/35 R19 104Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |