BMW M6 Gran Coupe (F06) 4.4L V8 (560 HP)
2013–2018
553
bhp
Power
4.2
s
0–100 km/h
190
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4395cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 553bhp |
| Power | 412kW |
| Torque | 681Nm |
Transmission
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.2s |
| Top Speed | 306km/h |
| Top Speed | 190mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5011mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1392mm |
| Wheelbase | 2964mm |
| Kerb Weight | 1875kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/35 R20 // 295/30 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs 400 X 36Mm |
| Rear Brakes | Ventilated Disc 396 X 24 Mm |