BRISTOL 402 2.0L 4MT (86 HP)
1949–1950
84
bhp
Power
17
s
0–100 km/h
90
mph
Top Speed
19.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1971cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17s |
| Top Speed | 145km/h |
| Top Speed | 90mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.6mpg |
| Combined | 12L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4826mm |
| Width | 1702mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2896mm |
| Kerb Weight | 1225kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 5.50X16 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |