BRISTOL Bullet 4.8L V8 6MT RWD (370 HP)
2017–
369
bhp
Power
3.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3799cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 369bhp |
| Power | 275.1kW |
| Torque | 502Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4201mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1199mm |
| Wheelbase | 2553mm |
| Kerb Weight | 1100kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/35 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |