CHEVROLET Aveo/Kalos 3 Doors 1.2L 5MT FWD (72 HP)
2004–2007
71
bhp
Power
13.7
s
0–100 km/h
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1150cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 71bhp |
| Power | 53kW |
| Torque | 104Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.7s |
| Top Speed | 157km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3881mm |
| Width | 1669mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Kerb Weight | 990kg |
| Boot Capacity | 971L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/80R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |