CHEVROLET Aveo/Kalos 3 Doors 1.2L DOHC 5MT (82 HP)
2008–2011
81
bhp
Power
12.8
s
0–100 km/h
42.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1206cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 81bhp |
| Power | 60.3kW |
| Torque | 114Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.8s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.7mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Urban | 7.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3919mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1219mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 1030kg |
| Boot Capacity | 221L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/80 R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |