CHEVROLET Aveo/Kalos 5 Doors 1.4L 16V 4AT FWD (100 HP)
2005–2007
99
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1399cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 132Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3919mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1506mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 1050kg |
| Boot Capacity | 425L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |