CHEVROLET Aveo/Kalos 5 Doors 1.4L 4AT FWD (94 HP)
2002–2007
93
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1399cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 93bhp |
| Power | 69kW |
| Torque | 130Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 10.5L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3881mm |
| Width | 1669mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 1065kg |
| Boot Capacity | 971L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/80 R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |