CHEVROLET Aveo/Kalos 5 Doors 1.4L 5MT FWD (94 HP)
2002–2007
93
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1399cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 93bhp |
| Power | 69kW |
| Torque | 130Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 176km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 8.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3881mm |
| Width | 1669mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 1060kg |
| Boot Capacity | 971L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/80 R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |