CHEVROLET Aveo/Kalos 5 Doors 1.5L 4AT FWD (86 HP)
2002–2007
83
bhp
Power
13.1
s
0–100 km/h
105
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 83bhp |
| Power | 62kW |
| Torque | 128Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.1s |
| Top Speed | 169km/h |
| Top Speed | 105mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3881mm |
| Width | 1669mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 1070kg |
| Boot Capacity | 971L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |