CHEVROLET Aveo/Kalos 5 Doors 1.6L DOHC 5MT FWD (105 HP)
2005–2007
105
bhp
Power
109
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 105bhp |
| Power | 78kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3919mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1506mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 1090kg |
| Boot Capacity | 425L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P185/60 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |