CHEVROLET Aveo/Kalos Sedan 1.2L 5MT FWD (72 HP)
2004–2006
71
bhp
Power
13.7
s
0–100 km/h
98
mph
Top Speed
42.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1150cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 71bhp |
| Power | 53kW |
| Torque | 104Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.7s |
| Top Speed | 158km/h |
| Top Speed | 98mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.8mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4237mm |
| Width | 1669mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 1005kg |
| Boot Capacity | 317L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155-185/60-80 R 13-14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |