CHEVROLET Aveo/Kalos Sedan 1.4L 5MT FWD (82 HP)
2004–2006
82
bhp
Power
12.1
s
0–100 km/h
31
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1399cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 82bhp |
| Power | 61kW |
| Torque | 123Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.1s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4234mm |
| Width | 1669mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 1035kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/80R13 - 185/60R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |