CHEVROLET Aveo/Kalos Sedan 1.5L 5MT FWD (84 HP)
2004–2006
83
bhp
Power
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 83bhp |
| Power | 62kW |
| Torque | 128Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 175km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4234mm |
| Width | 1669mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 1075kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60R 14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |