CHEVROLET Blazer 5 doors 2.2L 5MT RWD (137 HP)
1995–2005
135
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2198cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 135bhp |
| Power | 101kW |
| Torque | 195Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4600mm |
| Width | 2090mm |
| Height | 1651mm |
| Wheelbase | 2718mm |
| Kerb Weight | 1655kg |
| Boot Capacity | 1903L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70 R 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |