CHEVROLET Blazer 5 doors 4.3L V6 4AT AWD (193 HP)
1995–2005
193
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
17.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4300cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 193bhp |
| Power | 143.9kW |
| Torque | 339Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.3mpg |
| Combined | 13.6L/100km |
| Urban | 18L/100km |
| Extra-Urban | 11L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4600mm |
| Width | 2090mm |
| Height | 1651mm |
| Wheelbase | 2718mm |
| Kerb Weight | 1950kg |
| Boot Capacity | 1903L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70 R 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |