CHEVROLET Blazer 2.0L 9AT FWD (228 HP)
2022–
225
bhp
Power
Engine
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 225bhp |
| Power | 167.7kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 4874mm |
| Width | 1948mm |
| Height | 1702mm |
| Wheelbase | 2863mm |
| Kerb Weight | 1777kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/65 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |