CHEVROLET Blazer 2.5L 9AT AWD (193 HP)
2019–2022
191
bhp
Power
22
mpg
Economy
Engine
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 191bhp |
| Power | 142.7kW |
| Torque | 255Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 4862mm |
| Width | 1948mm |
| Height | 1702mm |
| Wheelbase | 2863mm |
| Kerb Weight | 1728kg |
| Boot Capacity | 864L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |