CHRYSLER 200 Convertible 3.6L V6 6AT FWD (286 HP)
2011–2014
283
bhp
Power
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3605cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 283bhp |
| Power | 211kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4948mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2766mm |
| Kerb Weight | 1814kg |
| Boot Capacity | 377L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |