CHRYSLER 200 2.4L 6AT FWD (173 HP)
2011–2014
173
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
23
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2360cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 173bhp |
| Power | 129kW |
| Torque | 225Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4869mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 2766mm |
| Kerb Weight | 1537kg |
| Boot Capacity | 385L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/55R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |