CHRYSLER 200 3.6L V6 9AT FWD (291 HP)
2014–2016
291
bhp
Power
66.5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3605cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 291bhp |
| Power | 217kW |
| Torque | 355Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 66.5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4884mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2743mm |
| Kerb Weight | 1650kg |
| Boot Capacity | 453L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P215/55R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |