CHRYSLER Crossfire Roadster SRT6 3.2L V6 5AT (335 HP)
2004–2006
330
bhp
Power
5
s
0–100 km/h
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3199cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 330bhp |
| Power | 246kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5s |
| Top Speed | 255km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Combined | 11L/100km |
| Urban | 15.9L/100km |
| Extra-Urban | 8.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4059mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1316mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 1509kg |
| Boot Capacity | 190L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40R18 || 255/35R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |