CHRYSLER Crossfire Roadster 3.2L V6 6MT (218 HP)
2007–2008
215
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
27.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3199cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 215bhp |
| Power | 160kW |
| Torque | 310Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.2mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 12.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4069mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1316mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 1505kg |
| Boot Capacity | 190L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40Zr18 || 255/35Zr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |