CHRYSLER Crossfire 3.2L V6 5AT RWD (218 HP)
2003–2006
215
bhp
Power
6.8
s
0–100 km/h
150
mph
Top Speed
23.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3199cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 215bhp |
| Power | 160kW |
| Torque | 310Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.8s |
| Top Speed | 241km/h |
| Top Speed | 150mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.3mpg |
| Combined | 10.1L/100km |
| Urban | 14.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4059mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1288mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 1357kg |
| Boot Capacity | 215L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40Zr18 || 255/35Zr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |