CHRYSLER PT Cruiser Convertible 2.4L 5MT (143 HP)
2004–2006
141
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
24.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2429cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 141bhp |
| Power | 105kW |
| Torque | 214Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 200km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.2mpg |
| Combined | 9.7L/100km |
| Urban | 13.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4288mm |
| Width | 1704mm |
| Height | 1539mm |
| Wheelbase | 2616mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |