CHRYSLER PT Cruiser Convertible 2.4L GT Turbo 5MT FWD (223 HP)
2006–2008
220
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
24.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2429cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 220bhp |
| Power | 164kW |
| Torque | 332Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 200km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.8mpg |
| Combined | 9.5L/100km |
| Urban | 12.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4290mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1539mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1570kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50R17 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |