CHRYSLER PT Cruiser Convertible 2.4L Turbo 4AT (182 HP)
2004–2006
180
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2429cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 180bhp |
| Power | 134kW |
| Torque | 285Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4288mm |
| Width | 1704mm |
| Height | 1539mm |
| Wheelbase | 2616mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |