CHRYSLER PT Cruiser Convertible 2.4L Turbo 4AT FWD (180 HP)
2006–2008
177
bhp
Power
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2429cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 285Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4290mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1539mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1503kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55R16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |