CHRYSLER PT Cruiser 2.0L 5MT FWD (141 HP)
2000–2006
139
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1996cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 139bhp |
| Power | 104kW |
| Torque | 188Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 190km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 11.5L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4288mm |
| Width | 1704mm |
| Height | 1600mm |
| Wheelbase | 2616mm |
| Kerb Weight | 1425kg |
| Boot Capacity | 2132L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |