CHRYSLER PT Cruiser 2.2L CRD 5MT FWD (121 HP)
2000–2006
119
bhp
Power
12.1
s
0–100 km/h
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2148cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 119bhp |
| Power | 89kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.1s |
| Top Speed | 183km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 9.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4288mm |
| Width | 1704mm |
| Height | 1600mm |
| Wheelbase | 2616mm |
| Kerb Weight | 1540kg |
| Boot Capacity | 2132L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |