CHRYSLER PT Cruiser 2.4L 5MT FWD (143 HP)
2006–2010
141
bhp
Power
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2429cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 141bhp |
| Power | 105kW |
| Torque | 214Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 13L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4290mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1600mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1550kg |
| Boot Capacity | 518L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |