CHRYSLER Sebring Convertible 2.4L 4AT (175 HP)
2007–2010
173
bhp
Power
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2360cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 173bhp |
| Power | 129kW |
| Torque | 225Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4923mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2766mm |
| Kerb Weight | 1697kg |
| Boot Capacity | 317L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |