CHRYSLER Sebring Convertible 2.4L Turbo 5MT FWD (215 HP)
2001–2003
215
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
19.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2429cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 215bhp |
| Power | 160kW |
| Torque | 332Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.6mpg |
| Combined | 12L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4920mm |
| Width | 1763mm |
| Height | 1397mm |
| Wheelbase | 2692mm |
| Kerb Weight | 1620kg |
| Boot Capacity | 317L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |