CHRYSLER Sebring Convertible 2.7L 4AT (192 HP)
2007–2010
189
bhp
Power
19.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2736cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 189bhp |
| Power | 141kW |
| Torque | 256Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.9mpg |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4923mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2766mm |
| Kerb Weight | 1727kg |
| Boot Capacity | 317L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |