CHRYSLER Sebring Sedan 2.0L 5MT FWD (141 HP)
2003–2006
139
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
25.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1996cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 139bhp |
| Power | 104kW |
| Torque | 188Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 200km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.8mpg |
| Combined | 9.1L/100km |
| Urban | 12.5L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4844mm |
| Width | 2743mm |
| Height | 1394mm |
| Wheelbase | 2743mm |
| Kerb Weight | 1515kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205-215/50-50 R 16-17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |