CHRYSLER Sebring Sedan 2.0L 5MT FWD (152 HP)
2006–2010
150
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 150bhp |
| Power | 112kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4841mm |
| Width | 1808mm |
| Height | 1499mm |
| Wheelbase | 2766mm |
| Kerb Weight | 1491kg |
| Boot Capacity | 388L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P215/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |